Lederen som coach - skab resultater gennem coaching
Lær ledelsesbaseret coaching, og styrk dit lederskab
Ønsker du metoder til at øge dine medarbejderes engagement, kompetencer og ejerskab til opgaverne? Vil du gerne mestre en coachende samtaleteknik, som guider dine medarbejdere til at aktivere deres kreative intelligens, udnytte deres resurser optimalt og blive mere selvledende? Så læs videre her, om hvad kurset i ledelesesbaseret coaching kan gøre for dig og din virksomhed.
Med kurset lederen som coach får du et indgående kendskab til den coachende ledelsesform, og hvordan du integrerer den som en hel naturlig del af din ledelsesstil. Du får metoder til at låse op for dine medarbejderes særegne potentialer og teknikker, som støtter den enkelte i at overskride begrænsninger og blive en endnu bedre udgave af sig selv.
Hvem har gavn af kurset?
Kurset i coaching henvender sig til alle med ledelsesansvar, som ønsker at udvikle deres ledelsesstil med et af tidens vigtigste ledelsesværktøjer. Typiske deltagere er ledere, mellemledere, personaleansvarlige, konsulenter eller personer, der interesser sig for coaching og den menneskelige interaktion.
Hvad lærer du på kurset?
Du får kendskab til metoden og teorien bag ledelsesbaseret coaching, og du får coaching værktøjer, som stimulerer medarbejderens motivation, målsætning og handlekraft. Du træner coachende samtaler, der øger medarbejderens bevidsthed og ansvarlighed samt skaber ejerskab til opgaver og mål. Du erfarer, hvad der kræves af dig som en værdifuld ledercoach og sparringspartner, og hvordan du med succes kan integrere coaching i din personlige ledelsesstil.
Hvad får virksomheden ud af coaching?
En leder, som har lært at forstå og anvende coaching, har fået tilføjet en meget effektfuld dimension til sin kommunikative kompetence. Lederen har øget sin evne til at skabe nytænkning og selvudfordring hos sine samtalepartnere og har fået metoder til at øge tillid og motivation. Derfor vil en leder, som mestrer ledelsesbaseret coaching medvirke til at give virksomheden et kulturløft, som blandt andet resulterer i mindre stress, øget produktivitet og større arbejdsglæde.
Hvad indeholder kurset?
Kurset i ledelsesbaseret coaching veksler mellem teori, refleksion og masser af træning. Du vil træne den coachende samtale - trin for trin - og modtage feedback, så du får indsigt i "hvad der virker". Samtalerne tager udgangspunkt i deltagernes egne problemstillinger og udfordringer.
Du lærer om:
- Hvad ledelsesbaseret coaching er, og hvornår det kan bruges
- Din rolle og dine egenskaber som coachende leder
- Etablering tillid og kontakt i coaching-relationen
- Anerkendende lytning og kraftfulde spørgeteknikker
- Fortunas coachingmodel - faserne i coachingsamtalen
- Afklaring af den aktuelle situation og dilemmaerne
- Opstilling af SMART(e) mål og afklaring af behov og værdier
- Udforskning af forhindringer og barrierer
- Motivationen, ansvar og ejerskab
- Nedbrydning af modstand og barrierer
- Nye perspektiver og alternative handlemuligheder
- At skabe handlingsplaner der virker
- Lederen som teamcoach med reflekterende teams
- Din personlige udviklings- og handlingsplan som ledercoach.
Hvem underviser på kurset i coaching?
Jeg er erhvervscoach og kommunikationsrådgiver med speciale i at coache og facilitere forandringsprocesser for ledere og medarbejdere.
Jeg har siden 2005 uddannet og certificeret et stort antal ledere på Fortunas erhvervscoach-, konfliktcoach- og stresscoach-uddannelser.
Jeg er certificeret coach, konfliktløser og mediator og en erfaren underviser. Deltagerne vurderer mig som engageret, inspirerende og empatisk med fokus på den enkelte deltagers styrker og udfordringer.
Jeg har også egen coachingpraksis, hvor jeg arbejder med coaching af ledere, medarbejdere og teams, som ønsker at mestre udfordringer inden for karriereudvikling, stress- og konflikthåndtering.
Læs mere om mig her >.
Her kan du læse mere om mine forløb i karrierecoaching og stresscoaching.
Hvilke andre kurser er relevante?
- Stress og ledelse
- Lederen som konfliktløser
- Facilitering af teamsamtaler for ledere.
- Konfliktmægler og konfliktcoach uddannelsen
- Coachuddannelse
- Stresscoach uddannelse
Læs mere om lederkurserne på vores univers for ledere.
Udtalelser
Praktiske oplysninger
|
Afholdes: |
Datoer 2026 og 2027 28.-29. jan. 2027 |
|
Varighed: |
2 dage kl. 9-16 |
|
Pris pr. deltager: |
9.840 kr. ekskl. moms |
|
Underviser: |
|
|
Sted: |
Ascot Hotel, København |
Kan kurset tilpasses virksomheden?
Kurset tilpasses jeres virksomheds behov og kan afholdes som internt eller eksternt virksomhedskursus. Undervisningen kan tage udgangspunkt i deltagernes egne udfordringer og cases fra hverdagen.
Hvad koster et skræddersyet kursus?
- ½ dag: fra 12.000 kr. ekskl. moms
- 1 dag: fra 21.000 kr. ekskl. moms
- 2 dage: fra 36.000 kr. ekskl. moms
Priserne gælder ved op til 15 deltagere og forudsætter, at virksomheden stiller kursuslokale, forplejning samt papir og kuglepenne til rådighed.
Ved kurser med overnatning tillægges udgifter til ophold og forplejning for underviseren. Uden for København beregnes transport efter statens takster.
Hvor kan kurset afholdes?
Kurset kan afholdes hos jer eller på en ekstern kursuslokation overalt i Danmark.
Hvor lang tid varer et virksomhedskursus?
Fra en halv dag til to dage – afhængigt af virksomhedens behov og ønsker.
Kan kurset også gennemføres som workshop eller foredrag?
Ja. Kurset kan også gennemføres som en workshop (ca. 3-5 timer) eller et foredrag (ca. 1-2 timer), hvis det passer bedre til virksomhedens behov.
Har I spørgsmål, eller ønsker I et uforpligtende tilbud? Så ring på 20 32 32 69, eller skriv til info@fortunakurser.dk. Vi hjælper gerne med at finde den løsning, der passer bedst til jeres virksomhed.